Ubezpieczenie OC, czyli ochrona przed konsekwencjami wypadku
Każdy posiadacz samochodu musi wykupić ubezpieczenie OC, czyli dotyczące tak zwanej odpowiedzialności cywilnej. Ma ono głęboki sens. Gdy bowiem spowodujemy jakiś wypadek nie łamiąc żadnego z przepisów, wówczas poszkodowany musiałby wytoczyć nam proces i dopiero po decyzji sądu mógłby uzyskać zadośćuczynienie za szkody przez nas spowodowane. Jeżeli jednak nie mamy pieniędzy na koncie, wówczas nie mam możliwości ściągnąć należności.
Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
Mając wykupione ubezpieczenie OC regularnie dokładamy grosz na składkę, z której takie szkody zostaną naprawione. Ubezpieczenie chroni po prostu przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane skody. Stąd też policja przy kontroli zwraca uwagę, czy każdy poruszający się po drogach publicznych kierowca i samochód takie ubezpieczenie posiadają. Podstawowy pakiet u wszystkich ubezpieczycieli jest taki sam, bowiem zakres ochrony określa ustawa. Różna może być jednak płacona składka. Jest ona wyliczana z jednej strony indywidualnie dla każdego pojazdu i kierowcy, niemniej różne podmioty będą też dywersyfikować swoją ofertę.
Jak wyliczana jest wysokość składki OC?
Od czego zależy kwota ubezpieczenia OC? Dwa główne czynniki to historia kierowcy oraz stan auta. Nowe samochody i doświadczeni kierowcy z czystym kontem to połączenie, które daje najmniejsze szanse na spowodowanie kolizji, a więc i składka będzie najniższa. Im starsze auto i będące w gorszym stanie, tym opłata będzie rosnąć. W momencie, kiedy jakiś kierowca spowoduje choćby stłuczkę, wówczas wszelkie zniżki za lata jazdy bez wpadek zostaną niestety cofnięte. Z innych, branych pod uwagę czynników można wymienić także moc i pojemność silnika. Nie bez znaczenia jest marka: za unikalne, rzadko spotykane samochody trzeba będzie zapłacić z reguły więcej. Więcej zapłacimy także ubezpieczenie samochodu służbowego.